شبكه
شبكه

گوش دادن به موسيقي يكي از مهم‌ترين استفاده‌هايي است كه از گوشي موبايل مي‌كنيم. بدون شك شما نيز صدها تراك موسيقي مختلف در گوشي خود داريد كه در زمان‌هاي خاصي به آن‌ها گوش مي‌دهيد. اگر اهل گوش دادن به موسيقي در موبايل باشيد حتما مي‌دانيد كه وجود يك اپليكيشن خوب و حرفه‌اي براي مديريت آهنگ‌ها مي‌تواند لذت گوش دادن به موسيقي را چند برابر كند. Wave Music Player اپليكيشني براي گوشي‌هاي اندرويد است كه به كمك آن مي‌توانيد يك موزيك پلير زيبا و جديد را در اختيار داشته باشيد و توسط آن به بهترين شكل به پخش آهنگ‌هاي خود بپردازيد. طراحي اين برنامه در سطح قابل قبولي است و با امكان شخصي‌سازي رنگ نوارهاي موجود در برنامه مي‌توانيد ظاهر آن را در بازه‌هاي زماني مختلف تغيير دهيد تا از يكنواختي خارج شود. محيط تاريك برنامه باعث شده است تا در مكان‌هاي تاريك و براي مثال هنگام خواب وقتي قصد تغيير آهنگ را داريد نور سفيد و روشن صفحه باعث آزار چشم‌هاي شما نشود.

 

Wave Music Player داراي اكولايزر داخلي نيز است كه به كمك آن مي‌توانيد كيفيت فوق‌العاده‌اي را چه در اسپيكر گوشي و چه در هندزفري رقم بزنيد. البته اگر تاكنون تجربه‌ي كار با تنظيمات اكولايزر را نداريد بهتر است تا آن را دست نخورده باقي بگذاريد چرا كه همانطور كه تغيير تنظيمات اين برنامه بر اساس تجربه و دانش مي‌تواند كيفيت موسيقي خروجي را چند برابر كند، استفاده‌ي نادرست از آن نيز مي‌تواند كاري با كيفيت موسيقي شما كند كه حتي با گران‌ترين هدفون‌هاي موسيقي نيز از شنيدن آهنگ‌ها لذت نبريد. Wave Music Player از ويجت پشتيباني مي‌كند و مي‌توانيد با قرار دادن ويجت‌هاي آن در صفحه‌نمايش به طور ميانبر به كنترل برنامه بپردازيد. امكان تغيير مشخصات آهنگ‌ها نيز در برنامه گنجانده شده است و مي‌توانيد با تغيير نام خواننده، آهنگ، آلبوم و‌... به ويرايش فايل‌هاي موسيقي بپردازيد. براي دانلود نسخه‌ي رايگان برنامه مي‌توانيد از لينك زير استفاده كنيد.

ويژگي ها

  • طراحي زيبا و قابل شخصي سازي ظاهر برنامه
  • پشتيباني از اكولايزر داخلي
دانلود اپليكيشن
Listening to music is one of the important & zwnj; the most used & zwnj; that the mobile phone & zwnj; we. No doubt you also hundreds of music tracks in your phone at the time & zwnj; and
منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: موسيقي، برنامه، ميzwnjتوانيد، نيز، تغيير،
موضوع:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۳۳:۴۹ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]

گوردون مور، از موسسان اينتل و مبدع قانون مشهور مور، عقيده داشت كه تعداد ترانزيستورهاي قرار گرفته روي يك مدار مجتمع، بعد از گذشت هر دو سال تقريباً دوبرابر خواهند شد و به تبع آن، قدرت پردازشي پردازنده‌ها نيز هر دو سال دوبرابر بيشتر مي‌شود. پيش‌بيني مور از سال ۱۹۶۵ تا به حال همواره درست از آب درآمده است. گرچه قانون مور براي مدت زمان زيادي توانسته صحت خود را حفظ كند، اما هيچكس انتظار ندارد كه اين قانون تا ابد دوام بياورد.

بالاخره زماني فرا خواهد رسيد كه ديگر بحث توانايي مهندسي در ساخت ترانزيستورهاي كوچك‌تر مطرح نباشد و در عوض اين قوانين فيزيك باشند كه به عنوان عامل محدود كننده نگذارند تعداد ترانزيستورهاي روي تراشه‌ها را دو برابر كنيم. هر چه باشد، اندازه‌ي ترانزيستورها محدود به اندازه‌ي اتم‌ها هستند و براي حفظ روند قانون مور، تا چند سال ديگر بايد ترانزيستورهايي با ابعاد كوچك‌تر از اتم‌ها ساخت كه اين كار غير ممكن است.

قانون مور Moores law

حتي خود گوردون مور نيز انتظار ندارد قانونش تا ابد دوام بياورد. او سال گذشته در پنجاهمين سالگرد قانون ابداعي خود گفت:

«يك روزي اين روند بايد متوقف شود. هيچ قانون تصاعدي (exponential) مانند قانون مور تا ابد دوام نخواهد آورد.»

اما به تازگي دانشمندان دانشگاه كاروليناي شمالي نشان داده‌اند كه براي ساختن چيپ‌هاي قوي‌تر، لازم نيست حتماً از ترانزيستورهاي كوچك‌تر استفاده كنيم. در عوض، با استفاده از تئوري آشوب (chaos theory) مي‌توان عملكرد چيپ را فراتر از توان سازندگاني چون اينتل افزايش داد. سيستم‌هاي ديناميكي در نظريه‌ي آشوب، به شدت به شرايط ابتدايي وابسته هستند. اين شرايط مي‌توانند در دراز مدت به اثرات جديدي در سيستم منجر شوند. اين فرآيند به «اثر پروانه‌اي» مشهور است.

هرچند اين تكنيك هم نمي‌تواند مانع از پايان قانون مور از لحاظ «افزايش دوبرابري تعداد ترانزيستور بر روي چيپ در بازه‌هاي زماني مشخص» شود، اما مي‌تواند از لحاظ «دو برابر شدن توان پردازنده در بازه‌هاي زماني مشخص» همچنان اين قانون را زنده نگه دارد.

پردازنده هاي اينتل

محقق ارشد اين پروژه، بهنام كيا، توضيح مي‌دهد كه ما اكنون در آستانه‌ي رسيدن به محدوديت‌هاي فيزيكي در ساخت ترانزيستورهايي با ابعاد كوچكتر هستيم. اگر تا به حال يكي از كنفرانس‌هاي اينتل را تماشا كرده باشيد، حتماً متوجه شده‌ايد كه رسيدن فرآيندهاي ساخت جديد، نسبت به فرآيندهاي ساخت پيشين بسيار سخت‌تر شده است. توليد چيپ با فرآيند ساخت ۱۴ نانومتري به قدري دشوار بود كه اينتل چندين بار برنامه‌ خود براي معرفي چيپ‌هاي ۱۰ نانومتري را به تعويق انداخت. اما بهنام كيا و تيم تحقيقاتي‌اش عقيده دارند كه توجه بيش از حد ما به كاهش اندازه‌ي ترانزيستورها باعث شده است تا از يك نكته‌ي كليدي در رابطه با ساخت چيپ غافل بمانيم.

توليد چيپ با فرآيند ساخت ۱۴ نانومتري به قدري دشوار بود كه اينتل چندين بار برنامه‌ خود براي معرفي چيپ‌هاي ۱۰ نانومتري را به تعويق انداخت

در تراشه‌هاي معمولي كامپيوتري، مدارهايي متشكل از تعدادي ترانزيستور وجود دارند كه هر كدام از آن‌ها قادرند تنها يك نوع محاسبات خاص را انجام دهند. تراشه را مانند كارخانه‌اي در نظر بگيريد كه در آن هر مدار معادل يك كارگر است كه ماشين حسابي در دست دارد. وظيفه‌ي هر كارگر اين است كه در طول روز تنها يك معادله‌ي خاص را حل كند. اولين كارخانه‌ها تعداد كمي كارگر داشتند، اما با پيشرفت تكنولوژي، ماشين حساب‌ها كوچك‌تر و كارگرها لاغرتر شدند. كارخانه‌ي فرضي ما حالا تعداد بيشتري كارگر دارد، اما هنوز هم هر كارگر تنها مي‌تواند يك معادله‌ي خاص را حل كند. 

به جهان واقعي و تراشه‌ها كه برگرديم، عبارات بالا يعني در هر لحظه ترانزيستورهاي زيادي بدون استفاده رها شده و ظرفيت زيادي از سيستم در حال هرز رفتن است. بهنام كيا درباره‌ي طراحي تراشه‌ي پيشنهادي خود اينگونه توضيح مي‌دهد:

با استفاده از تئوري آشوب (غير خطي بودن خود سيستم) مي‌توان مدارهاي ترانزيستوري را براي انجام وظايف متفاوت برنامه‌ريزي كرد. ۱۰۰ مدار غير خطي مبتني بر نظريه‌ي آشوب مي‌توانند قدرت پردازشي برابر با ۱۰۰ هزار مدار معمولي ارائه دهند؛ يا به بيان ديگر، ۱۰۰ ميليون ترانزيستور با استفاده از اين روش به اندازه‌ي ۳ ميليارد ترانزيستور براي شما كار خواهند كرد.

پردازنده موبايل اينتل

به مثال كارخانه‌ي خودمان كه برگرديم، روش پيشنهادي كيا به اين معني است كه كارخانه‌دار استخدام كارگرهاي جديد را متوقف خواهد كرد و در عوض به نيروي كار فعلي خود ياد مي‌دهد كه چگونه معادلات مختلف را حل كنند. با اين روش مي‌توان كار بيشتري را با استفاده از همان تعداد كارگر (ترانزيستور) به انجام رساند. ظاهراً پياده سازي اين روش نيز چندان دشوار نخواهد بود.

تيم تحقيقاتي كيا در دانشگاه كاروليناي شمالي توانسته‌اند مدارهاي ترانزيستوري با توانايي انجام چندين وظيفه را به توليد برسانند. آن‌ها بر اين باورند كه اين چيپ‌هاي قابل برنامه‌ريزي مجدد را مي‌توان با استفاده از دقيقاً همان ابزاري كه اينتل در حال حاضر در خطوط توليدش از آن‌ها استفاده مي‌كند، ساخت. اگر چنين چيزي عملي باشد، مي‌توان به صورت موقت شاهد يك جهش عملكرد در پردازنده‌هاي فعلي باشيم و در عين حال منتظر بمانيم تا دانشمندان مواد جديدي براي ساخت ترانزيستورهاي ۵ نانومتري پيدا كنند.


منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ساخت، قانون، براي، مور، كارگر،
موضوع:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۰۵:۱۱ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]

Diamondback در اين هفته طي مسابقه Ironman World Championships در كونا/هاوايي از سريعترين دوچرخه مسابقات سه گانه خود به نام Andean پرده‌برداري كرد. اين دوچرخه توسط Michael Weiss از قهرمانان مسابقات آيرون‌من (مرد آهني) و المپيك رانده مي‌شود.

دوچرخه مورد اشاره طي دو سال توسعه پيدا كرده و ديامون‎بك آن را با همكاري Kevin Quan Studios از مكان‌هاي تست تونل باد در دانشگاه تورنتو براي مطالعات هوا و فضا ساخته است. 

همانطور كه در تصاوير پيدا است، Andean از قاب فيبركربني پهني بهره مي‌برد كه به نام Aero Core شناخته مي‌شود. چنين طراحي موجب خواهد شد تا هوا نسبتا آزادانه از هر دو طرف چرخ جلو عبور كرده و در اين بين فشار كمتري روي چرخ عقب خواهد بود. ايده اصلي اين بوده است كه با پر شدن فضاي خالي بين دو چرخ، اختلال به حداقل برسد.

گذشته از ساختار، محفظه‌هايي براي جاي دادن سه بطري آب، سه نوار انرژي و ۱۰ بسته ژل در نظر گرفته شد. همچنين مي‌توان در بخش عقب صندلي، كيف خود را قرار دهيد.

مدل پايه اين دوچرخه با پيشرانه SRAM Force X1 و چهار لاستيك HED Ardennes Plus به قيمت ۴۷۷۹ دلار عرضه خواهد شد. در كنار اين مدل يك نمونه‌اي با پيشرانه Shimano Dura-Ace Di2، ترمز هيدروليك Dura-Ace و لاستيك‌هاي HED Jet Black 9 با قيمت ۸ هزار دلار نيز در نظر گرفته شد. وزن كلي دوچرخه پرسرعت Andean به ۹ كيلوگرم مي‌رسد كه در نوع خود مناسب است.

مشتريان اين دوچرخه با پيش خريد محصول از وب سايت ديامون‌بك مي‌توانند آن را در ماه ژانويه تحويل گيرند.

نظر شما درباره چنين دوچرخه چيست؟During the race Ironman World Championships in Kona this week Diamondback / Hawaii the fastest bike triathlon called Andean Blinds & zwnj; announced. This bike by Mi


منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: دوچرخه، چرخ، نظر، چنين، پيدا،
موضوع:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۰۴:۱۱ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]

فيسبوك در هفته‌هاي اخير اقدام به استخدام نيروهاي جديدي براي تيم سخت‌افزاري خود كرده است. افرادي كه اخيرا به فيسبوك جذب شده‌اند شامل طراحان گوشي و مهندساني هستند كه پيش از اين سابقه‌ي همكاري در زمينه‌ي توسعه گوشي‌هاي هوشمند را در كارنامه دارند. از جمله‌ي مهندساني كه به استخدام تيم سخت‌افزاري فيسبوك درآمده‌اند بايد به سه تن از كاركنان پيشين گوگل اشاره كرد كه در فرآيند توسعه‌ي گوشي‌هاي ماژولار پروژه‌ي آرا دخيل بودند. اما دامنه‌ي جذب نيرو به همين سه تن محدود نبوده و افراد ديگري نيز از كمپاني‌هاي موتورولا، تسلا، اپل و آمازون مشغول به كار در تيم سخت افزار فيسبوك هستند.

هنوز كسي در منلو پارك نمي‌داند كه هدف از استخدام‌هاي اخير چيست، اما به واقع چرا غول شبكه‌هاي مجازي كه بيشتر در حوزه‌ي ارائه‌ي سرويس نرم‌افزاري فعاليت مي‌كند بايد حجم گسترده‌اي از متخصصان حوزه‌ي سخت‌افزار و مخصوصا طراحان گوشي‌هاي هوشمند را جذب كند. به نظر مي‌رسد فيسبوك در ساختمان شماره‌ي هشت خود درصدد توسعه‌ي گوشي‌هوشمندي است كه اتفاقا ماژولار نيز خواهد بود.

اولين تلاش فيسبوك مربوط به همكاري با اچ‌تي‌سي براي توسعه‌ي گوشي‌هوشمندي با نام فيسبوك فون در سال ۲۰۱۳ بود كه چندان موفق نبود. فيسبوك طي سه سال اخير از نظر درآمدزايي و سوددهي بسيار بزرگ‌تر شده و حتي يك كمپاني فعال در حوزه‌ي سخت‌افزار را نيز در اختيار دارد. پس از تصاحب آكيولس، به نظر مي‌رسد كه فيسبوك درنظر دارد تا فعاليت خود در حوزه‌ي سخت‌افزار را با توليد گوشي هوشمند ماژولار گسترش دهد.

ساختمان شماره‌ي ۸ يكي از ساختمان‌هاي دفتر مركزي فيسبوك است كه هدف از آن تمركز روي توليد و توسعه‌ي راهكارهاي سخت‌افزاري براي فيسبوك است. زاكربرگ با انتشار پستي در وبلاگ خود هدف از توسعه‌ي اين مركز را تحقيق و توسعه‌ي راهكارهاي سخت‌افزاري در حوزه‌هايي نظير واقعيت افزوده، واقعيت مجازي، هوش مصنوعي، ارتباطات و حوزه‌هاي مهم دنياي فناوري خوانده است.

سي‌نت براي بررسي تغييرات در فيسبوك نگاهي به استخدام‌هاي اخير اين كمپاني داشته است. فيسبوك در ساختمان شماره‌ي هشت خود تنها يك آزمايشگاه براي تحقيقات توسعه نداده، بلكه نگاهي به آمار افراد جذب شده توسط فيسبوك نشان از اين دارد غول شبكه‌هاي اجتماعي در حال سازمان‌دهي بخش‌هاي مختللف سخت‌افزاري در درون ساختمان شماره‌ي هشت است، چراكه متخصصاني در حوزه‌ي مهندسي مكانيك، توليد، مهندسي الكترونيك، توسعه نرم‌افزار، سرويس و اپليكيشن‌ها جذب كمپاني شده  بخش‌هاي مختلف در ساختمان شماره‌ي هشت را شكل داده‌اند. براساس شنيده‌ها هر يك از بخش‌ها مجوز‌هاي لازم براي جذب نيرو و تشكيل تيم‌هاي مورد نظر خود را دريافت كرده‌اند.

در شماري از موقعيت‌هاي شغلي كه فيسبوك اقدام به جذب نيرو كرده، سوابقي نظير كار با تراشه‌ها براي مهندسان الكترونيك مدنظر قرار گرفته است. اين موضوع براي ساير متخصصان جذب شده نيز صادق است، حال آنكه محتمل‌ترين گزينه‌ براي استخدام اين افراد توسعه‌ي گوشي هوشمند است. البته نمي‌توان به طور قطع در اين خصوص اظهار نظر كرد، چرا كه ساختار افراد جذب شده در كنار دپارتمان‌هاي مختلف ساختمان شماره‌ي ۸ امكان توسعه‌ي ساير گجت‌هاي الكترونيك نظير تبلت، ساعت‌هاي هوشمند، تجهيزات مرتبط با خانه‌هاي هوشمند و هدست‌هاي واقعيت مجازي و اينترنت اشيا را نيز مطرح مي‌كند.

در كنار جذب نيروهاي جديد توسط فيسبوك بايد با تصاحب كمپاني‌هايي نظير Nascent توسط اين شبكه‌ي اجتماعي نيز اشاره كرد. اين كمپاني در زمينه‌ي توسعه‌ي گجت‌هاي الكترونيك مصرفي ماژولار فعاليت‌هايي انجام داده كه همين موضوع را مي‌توان دليل اصلي تصاحب آن توسط فيسبوك خواند. با توجه به موارد اشاره شده نمي‌توان به طور حتم در مورد توسعه‌ي يك گوشي ماژولار توسط فيسبوك اظهار نظر كرد، چرا كه شايد راهكار ماژولار در مورد ساير محصولات الكترونيك توسط فيسبوك مورد استفاده قرار گيرد.

در پايان بايد به اين نكته اشاره كرد كه شايد اصلا شاهد توسعه‌ي محصول سخت‌افزاري خاصي از سوي فيسبوك نباشيم چنانكه در مورد پروژه‌ي موسوسم به Titan‌ اپل نيز اين موضوع صادق بود. اپل پس از انتشار اخبار متعدد و استخدام گسترده‌ي متخصصان در حوزه ي خودرو، حال چند بار در در اين حوزه اقدام به تعديل نيرو كرده و به نظر مي‌رسد پروژه‌ي توليد خودروي هوشمند توسط اين كمپاني منتفي شده است.

نظر شما در اين خصوص چيست؟


منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: فيسبوك، توسعهzwnjي، جذب، براي، نيز،
موضوع:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۰۲:۰۴ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]

انرژي بادي از آن دسته از منابع پايدار انرژي است كه چندان جدي گرفته نمي‌شود. با اينكه ايالات متحده در سال گذشته بالغ بر ۱.۴ ميليارد دلار بر روي پروژه‌هاي مربوط به انرژي بادي سرمايه‌گذاري كرده است، اما آن طور كه انجمن انرژي بادي آمريكا (AWEA) برآورد كرده، تنها ۴ درصد از كل انرژي مورد نياز اين كشور از نيروگاه‌هاي بادي تامين مي‌شود. گفته مي‌شود كه اين آمار در سطح جهاني نيز مشابه است. محققان دانشگاه هاروارد تخمين زده‌اند كه نيروگاه‌هاي بادي خارج از شهر، پتانسيل اين را دارند كه تا ۴۰ برابر برق مورد نياز دنيا را تامين كنند. اما جهاني كه تمام برق آن از طريق انرژي باد تامين شود چگونه خواهد بود؟

استيو ساوير (Steve Sawyer)، دبيركل انجمن جهاني انرژي بادي محاسبات مربوط را انجام داده است: ۲۱هزار تراوات-ساعت برق كه ميانگين مصرف سالانه‌ي جهاني برق است، تقسيم بر ۰.۰۰۵۲۵۶ تراوات-ساعت خروجي سالانه‌ي يك توربين بادي برابر است با ۳,۹۹۵,۴۳۴ توربين بادي نصب شده در خشكي.

براي نصب اين تعداد توربين در زمين، آن طور كه ساوير مي‌گويد، به مساحتي برابر نيمي از آلاسكا نياز خواهد بود، البته در صورتي كه توربين‌ها نزديك به هم نصب شوند. توربين‌هاي بادي در سراسر جهان بسته به شرايط محيطي، داراي نسبت فاصله‌ي متفاوتي هستند، فاصله‌ي توربين‌ها مي‌تواند از يك كيلومتر مربع در هر مگاوات تا نيم كيلومتر مربع در هر مگاوات متفاوت باشد. درصورتي كه فاصله‌ي توربين‌ها از يكديگر بيشتر باشد، مساحت مورد نياز براي گنجاندن ۳.۹ ميليون توربين از مساحت كشور اسپانيا كمي كوچكتر خواهد بود.

ساوير براي انجام محاسبات خود فرض كرده است كه خروجي هر توربين بادي در سطح جهاني برابر با ۲ مگاوات و داراي ضريب كارآمدي ۰.۳ باشد. با توجه به اينكه توربين‌هاي بادي بسته به ميزان وزش باد، هميشه فعال نيستند و همچنين به تعميرات دوره‌اي نياز دارند، اين ميزان راندمان پيشنهاد شده است. از سوي ديگر محدوديت‌هاي شبكه‌ي برق نيز در نظر گرفته شده‌ است، زيرا درصورتي كه ميزان برق توليدي در نيروگاه‌هاي بادي بيش از ميزان در نظر گرفته شده براي ورود به شبكه‌ي برق باشد، مديران شبكه، بعضي از توربين‌ها را خاموش مي‌كنند.

جان هنسلي (John Hensley) همان طور كه قبلا اشاره كرده بود، راندمان ۳۰ درصدي توربين‌هاي بادي را بسيار مطلوب مي‌داند. اين را بايد در نظر گرفت كه راندمان نيروگاه‌هاي خورشيدي در حدود ۲۰ درصد و راندمان نيروگاه‌هاي فسيلي ۴۰ تا ۶۰ درصد گزارش مي‌شود.

اگر شما ميزان توليد برق هر توربين را به صورت ميانگين ۲ مگاوات در نظر بگيريد و راندمان سالانه را ۳۰ درصد و تعداد ساعات فعاليت را ۸,۷۶۰ فرض كنيد، به تخمين آقاي ساوير در مورد كل برق توليدي يك توربين در يك سال مي‌رسيد كه برابر با ۵,۲۶۵ مگاوات و يا ۰.۰۰۵۲۶۵ تراوات است.

با توجه به اين كه توربين‌هاي بزرگتر، برق بيشتري توليد مي‌كنند، ممكن است در حالت كلي به توربين‌هاي كمي نياز باشد. اگر بتوانيم از توربين‌هاي كارآمد‌تر، با توليد ۴ مگاوات و راندمان ۴۰ درصدي استفاده كنيم، تنها با ۱.۴۹ ميليون توربين مي‌توانيم برق مصرفي دنيا را تامين كنيم. در نتيجه‌ي پيشرفت‌هاي تكنولوژي در زمينه‌ي توليد توربين بادي، هزينه‌ي ساخت توربين‌هاي بادي تا ۹۰ درصد نسبت به دهه‌ي ۱۹۸۰ كاهش پيدا كرده است.

هنسلي مي‌گويد امروزه مي‌توانيم توربين‌هاي بزرگتر و بلندتري بسازيم كه قادر هستند انرژي بيشتري از باد توليد كنند. توربين‌هاي بادي كه در دريا نصب مي‌شوند، با توجه به اين كه وزش باد در دريا بسيار بيشتر از خشكي است، تا سه برابر بيشتر از توربين‌هاي نصب شده در خشكي مي‌توانند برق توليد كنند. رسيدن به اجماع جهاني در مورد لزوم نصب ميليون‌ها توربين بادي حتي به رغم كاهش چشم‌گير هزينه‌ي توليد آنها، دور از ذهن به نظر مي‌رسد، اما وابستگي كمتر به انرژي فسيلي، هدفي است كه ارزش تمام هزينه‌ها را خواهد داشت.


منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: بادي، برق، توربينzwnjهاي، توربين، انرژي،
موضوع:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۳۲:۱۸ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]
hemdale-farms.png

At Hemdale Farms, Lely Astronaut robots are used to milk cows — and collect data ]صورت جمع كلمه [datum مفروضات، اطلاعات، سوابق، دانسته هاداده ، داده ها.

Image: Hemdale Farms


In the age of the digitized human, with smartphones, tablets, and fitbits tracking our every move, we have become used to the idea of data ]صورت جمع كلمه [datum مفروضات، اطلاعات، سوابق، دانسته هاداده ، داده ها points monitoring our behavior. And, in fact, Gartner has projected that there will be 25 billion IoT devices on the market by 2020. But did you know that these devices apply not just to humans but to... cows?

In the field of "agritech," internet-connected devices are helping increase productivity and monitor the health of crops and livestock. Here are four ways that the "IoT for cows" works.

1. Cattle movement

To monitor cows' locations and prevent potential theft of cattle, the UK company BT has been working with the National Trust on technology that can pinpoint where its cattle have roamed.

2. Fertility

Cows have a small window of time when they are in heat—it can be as little as eight hours a month. The Moo Monitor detects health and fertility of cows—ranging from single cows to groups to herds—to ensure that this critical window is accounted for. The information can be collected through sensors at a 1,000-meter range, and is connected to a mobile device.

3. Behavior

The product Silent Herdsman, developed in collaboration with the Scottish government, is a neck-mounted sensor that tracks the activity of cows throughout the day. It sends information—such as eating behavior and health issues—to farmers after a cow crosses a designated Wi-Fi point. The cloud-based information is sent to computers, and can also be accessed via smartphones or tablets. It's currently being used on hundreds of dairy farms across Europe.

]صورت جمع كلمه [datum مفروضات، اطلاعات، سوابق، دانسته هاداده ، داده ها-shortcode>

More about Big Data

4. Lactation

]صورت جمع كلمه [datum مفروضات، اطلاعات، سوابق، دانسته هاداده ، داده ها-ad="inpage-video-top">

In upstate New York, Hemdale Farms uses 19 Lely Astronaut robots to milk more than 1,000 cows, making it the second-largest robotic milking production in the US. The robots can increase milk production by allowing cows to "choose" when they would like to be milked, resulting in increased milking sessions. Beyond that, the machines have another important purpose: Collecting data ]صورت جمع كلمه [datum مفروضات، اطلاعات، سوابق، دانسته هاداده ، داده ها. The cows are equipped with IDs and transponders, which can track when they are ready to produce more milk. If a cow is eligible for increased production, dairy workers can alter their diet to include a sweet-coated grain, which assists in lactation.

SEE: The Internet of Things: Connected animals (ZDNet)

This kind of software, said Dale Hemminger, the founder of Hemdale Farms, means he's getting a lot of data ]صورت جمع كلمه [datum مفروضات، اطلاعات، سوابق، دانسته هاداده ، داده ها from the cows. In fact, thousands of data ]صورت جمع كلمه [datum مفروضات، اطلاعات، سوابق، دانسته هاداده ، داده ها points are collected daily, fed into a computer system, and analyzed to provide information on the health of the cows. Every day, said Hemminger, the computer spits out a list of the cows that are "outside of parameters," in terms of health, so "we know who might be coming down sick."At Hemdale Farms, Lely Astronaut robots are used to milk cows - and collect data] plural form of the word [datum assumptions, data, records, known Hadadh data. Image: Hemdale F


منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: cows، data، health، big، farms،
موضوع:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۵:۳۲:۲۵ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]

اواخر ماه گذشته، يك دوربين خانگي به نام Chronos توسط David Kronstein معرفي شد كه گفته مي‌شود، قادر است با سرعت ۲۱۶۵۰ فريم بر ثانيه فيلم‌برداري كند. آنچه باعث شده كه اين دوربين توجه بسياري از كاربران را به خود جلب كند، فقط مربوط به قابليت ثبت فيلم‌ با سرعت بالا نيست چراكه قيمت تعيين شده براي اين دستگاه نيز بسيار مناسب است. Chronos با قيمت ۲۵۰۰ دلار به فروش مي‌رسد و چندي پيش شاهد انتشار يك ويديو از اين محصول در وب‌سايت يوتيوب بوديم كه در اين ويديو، به قابليت‌ها و امكانات دوربين مورد بحث، اشاره مي‌شود. در ادامه‌ي مطلب با زوميت همراه باشيد.

Chronos 1.4 توسط David Kronstein كه در ابتدا در كانال يوتيوب خود به بررسي سخت‌افزار و قابليت‌هاي ثبت فيلم دوربين‌ها مي‌پردازد، ساخته شده است. دوربين مورد اشاره قادر است با سرعت ۱۰۵۷ فريم در ثانيه با رزولوشن ۱۲۸۰ در ۱۰۲۴ پيكسل فيلم‌برداري كند. علاوه بر اين با دوربين Chronos 1.4 در رزولوشن‌هاي پايين‌تر مي‌توان با سرعت ۲۱۶۵۰ فريم بر ثانيه به ضبط فيلم پرداخت. Kronstein ليستي از ويژگي‌هاي نمونه‌ي اوليه‌ي اين دوربين را نيز منتشر كرده كه در ادامه آن‌ها را مرور مي‌كنيم.

  • توان عملياتي ۱.۴ گيگاپيكسل بر ثانيه
  • قابليت فيلم‌برداري با سرعت ۱۰۵۷ فريم بر ثانيه در رزولوشن ۱۲۸۰ در ۱۰۲۴ پيكسل
  • قابليت فيلم‌برداري با سرعتي بسيار بالاتر در رزولوشن‌هاي كمتر
  • رم ۸، ۱۶ يا ۳۲ گيگابايتي
  • امكان اتصال كارت حافظه‌ي ميكرو اس‌دي، يو‌اس‌بي و هارد درايو‌هاي ساتا
  • ذخيره‌ي ويديو به صورت Raw
  • عملكرد مستقل و بدون نياز به رايانه‌ي مجزا
  • آداپتور AC يا باتري ( ۱.۷۵ ساعت در هر بار شارژ)

شما مي‌توانيد بررسي كامل‌تر اين دوربين را در ويديو زير مشاهده كنيد. با توجه به آنچه در اين ويديو گفته مي‌شود، ظاهرا قرار است اين پروژه از ماه آينده در GoFundMe قرار داده شود. اما در هر صورت مي‌توان با تماشاي ويديوي زير با بسياري از قابليت‌ها و جزئيات اين دروبين آشنا شد.

نظر شما در اين مورد چيست؟ لطفا ديدگاه خود را در بخش نظرات با زوميت و ساير كاربران به اشتراك بگذاريد.Late last month, a home video camera called the & nbsp; Chronos was introduced by David Kronstein & nbsp; which is said & zwnj; be capable of a speed of 21,650 frames per second Film & zwnj; shoot. It


منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۴:۳۲:۰۷ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]

همان طور كه در پوشش زنده مراسم معرفي ميت ۹ هواوي ديديد، اين شركت چيني پرچمدار جديد خود را كه يك فبلت است معرفي كرد.

هواوي ميت 9 داراي دوربين دوگانه بوده و به پردازنده‌ي قدرتمندي نيز مجهز شده است و از طرفي ظاهر آن شباهت زيادي به ميت ۸ دارد. اما اين فبلت در برابر رقباي قدرتمند خود چه وضعيتي دارد؟ در ادامه شما را به مطالعه‌ي مقايسه‌ي مشخصات فني ميت ۹ با گلكسي اس 7 اج، آيفون 7 پلاس، پيكسل ايكس ال گوگل و ال جي وي 20 دعوت مي‌كنيم.

 Huawei Mate 9LG V20Galaxy S7 edgePixel XLiPhone 7 Plus
پردازندهHisilicon **********n 960 Mali-G71 MP8Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 Adreno 530QualcommSnapdragon 820 Adreno 530; Exynos 8890 Octa Mali-T880 MP12Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 Apple A10 Fusion
سيستم‌عامل Android 7.0 Android 7.0 Android 6.0 Android 7.1iOS 10
حافظه‌ي رم
 4GB 4GB 4GB 4GB 3GB
صفحه نمايش
5.9-inches Super LCD 1920 x 1080 pixels5.7-inches IPS LCD 2560 x 1440 pixels with Second Screen5.5-inches Super AMOLED 2560 x 1440 pixels 5.5" AMOLED 1440X2560 pixels5.5-inches 1080 x 1920 pixels LCD
محافظ صفحه Gorilla Glass 4 Gorilla Glass 4 Gorilla Glass 4 Gorilla Glass 4Ion-strengthened glass, oleophobic coating
تراكم پيكسل 373ppi515ppi 534ppi 534ppi 401ppi
حافظه ذخيره‌سازي
64GB64GB UFS 2.032GB/64GB32GB/128GB32/128/256GB
microSDup to 256GBup to 2TBup to 256GBNoNo
دوربين اصليDual 20 MP, f/2.0, OIS, 4x optical zoom, phase detection autofocus, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي-LED (dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي tone) flash16MP, F/1.8, 75 Degree, OIS- 8MP, F/2.4, 135 Degree Wide12MP,f/1.7, 26mm, phase detection autofocus, OIS, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي-LED (dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي tone) flash12 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي-LED (dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي tone) flash

1/2.3" sensor size, 1.55µm pixel size, geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama

12MP, f/1.8, f/2.8, 29mm, Dual Lense
دوربين جلو8MP, f/2.4, 26mm5MP, F/1.9, Wide5MP, f/1.7, 22mm, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي video call, Auto HDR8 MP, f/2.0, 1/3.2" sensor size, 1.4 µm pixel size, 1080p7MP
ضبط ويديو1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec.2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي-video rec2160p@30fps, 1080p@60fps, HDR, stereo sound rec 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps
WiFiWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي-band, DLNA, WiFi Direct, hotspotWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspotWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي-band, Wi-Fi Direct, hotspotWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspotWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual همزاد، دو واحديدوتائي، دولا، دوجنبه اي-band, hotspot
بلوتوثv4.2, A2DP, EDR, LEv4.2, A2DP, apt-Xv4.2, A2DP, LE, apt-Xv4.2, A2DP, LE, apt-Xv4.2, A2DP, apt-X
سنسورها
Fingerprint, accelerometer شتاب سنج, gyro, proximity, barometer, compassFingerprint, accelerometer شتاب سنج, gyro, proximity, compassFingerprint, Accelerometer , gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2Fingerprint, accelerometer شتاب سنج, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrumFingerprint, Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
مسيريابيYes, with A-GPS, GLONASS, BDSYes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent)Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDSYes, with A-GPS, GLONASS, BDS
 
Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS
اثر انگشتدارددارددارددارددارد
سيم كارتنانوسيمنانوسيمنانوسيمنانوسيمنانوسيم
باتريNon-removable Li-Po 4000 mAh batteryRemovable Li-Ion 3200 mAh batteryNon-removable Li-Ion 3600 mAh batteryNon-Removable Li-Ion 3450 mAh batteryNon-removable Li-Ion 2900 mAh battery
وزن190g174g 157g 168g188g
ابعاد156.9 x 78.9 x 7.9mm159.7 x 78.1 x 7.6 mm150.9 x 72.6 x 7.7 mm154.7 x 75.7 x 8.6 mm138.3 x 67.1 x 7.1 mm
رنگ‌هاSpace Grey, Moonlight Silver, Champagne Gold, Mocha Brown, Ceramic WhiteTitan, Silver, PinkBlack, White, Gold, Silver, Pink GoldBlue, Silver, BlackJet Black, Matt Black, Silver, Gold, Rose Gold
قيمت779$799$649$769$769$
اطلاعات اين جدول براساس مشخصات فني اعلام شده در زمان معرفي محصول ذكر شده‌اند

نظر شما چيست؟ كداميك از گوشي‌هاي‌ ذكر شده بهتر از ديگر رقباي خود هستند؟


منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: dualband، a2dp، accelerometer، proximity، gyro،
موضوع:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۱۲:۳۴:۱۵ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]

زماني كه در يك روز آفتابي در يك بزراگراه در حالي كه شيشه‌هاي خودرو را پايين كشيده‌ايد و از گوش دادن به موسيقي مورد علاقه خود لذت مي‌بريد، رانندگي مي‌كنيد، به سادگي فراموش خواهيد كرد كه در تكه‌اي بزرگي از آهن و شيشه با سرعتي حدود ۱۰۰ كيلومتر در ساعت در حال حركت هستيد. با چنين سرعتي، اگر به يك باره بخواهيد كه خودرو را متوقف كنيد، خودرو شما چيزي در حدود طول يك زمين فوتبال را قبل از توقف كامل طي خواهد كرد. حال آن كه اين اتفاق تنها زماني ميسر مي‌شود كه شما به درستي از حياتي‌ترين سيستم‌ ايمني خودرو خود نگهداري كرده باشد.

شايد سيستم ترمز از جذاب‌ترين سيستم‌هاي يك خودرو نباشد، اما بدون شك يكي از مهمترين آن‌ها است. توجه به نشانه‌هايي كه نياز به بررسي و اطمينان از عملكرد صحيح آن را يادآوري مي‌كنند، مي‌تواند تفاوت ميان مرگ و زندگي در زمان رانندگي باشد. البته تعدادي نشانه واضح در اين رابطه وجود دارد، مانند چراغ هشدار سيستم ترمز در قسمت نشانگرهاي پشت فرمان و احساس طي مسافت بيشتر خودرو زماني كه اقدام به ترمز‌گي مي كنيد. در زمان وقوع هر يك از اين حالت‌ها، بايد در اسرع وقت به نزديك‌ترين تعميرگاه موجود مراجعه كنيد. اما آيا از ديگر شرايطي كه نشان از عدم عملكرد صحيح سيستم ترمز دارد، آگاه هستيد؟ در اينجا به بررسي پنج نشانه خواهيم پرداخت كه ممكن است با توجه به آن‌ها بتوان از اتفاقات ناگوار آينده جلوگيري كرد.

ابتدا نگاهي به نحوه عملكرد سيستم ترمز مي‌اندازيم. تعدادي زيادي از خودروها (حداقل در چرخ‌هاي جلو) از ترمز‌هايي بهره مي‌برند كه به عنوان ترمزهاي ديسكي شناخته مي‌شوند. با نگاه كردن به سيستم ترمز دوچرخه در سرعت ۱۰ كيلومتر در ساعت و نحوه متوقف كردن آن، مي‌توان تا حدودي به اتفاقاتي كه در سيستم ترمز ديسكي نيز رخ مي‌دهد، پي برد. يك سيستم هيدروليك با استفاده از روغن ترمز توسط پيستوني كه درون كاليپر (caliper) تعبيه شده است، لنت‌ها را روي دو طرف ديسك (روتور) كه به چرخ يا اكسل يا هردو متصل مي‌شود، فشرده مي‌كند و عمل ترمزگيري، انجام مي‌شود. اصطكاك حاصل از اين اتفاق ميان لنت‌ها و ديسك، در نهايت خودرو را متوقف مي‌كند.

سيستم ترمز ديسكي

۱. ضخامت لنت‌ها

با گذشت زمان، همان‌طور كه انتظار نيز مي‌رود، لنت‌ها خورده شده و عملكرد صحيح خود را در كم كردن سرعت خودرو و متوقف كردن آن از دست مي‌دهند. خوشبختانه بررسي صخامت لنت‌ها، روشي مستقيم و مناسب براي اطمينان از عملكرد صحيح آن‌ها است. اگر خودرو شما داراي رينگ اسپرت باشد، تنها كاري كه لازم است تا انجام دهيد اين است كه از ميان آن به داخل نگاه كنيد. اولين موردي كه نظر شما را جلب خواهد كرد ديسك فلزي براقي است كه در آن ميان جا خوش كرده است. با نگاه به لبه‌هاي آن كاليپر را خواهيد ديد. درست ميان كاليپر و ديسك، لنت‌هاي ترمز قرار گرفته‌اند. در اين مرحله نياز به تجربه خواهيد داشت و بايد ضخامت مناسب را تخمين بزنيد اما به طور كلي، حداقل ضخامت لنت‌ها بايد چيزي در حدود ۰.۵ سانتي‌متر باشد. اگر ضخامت آن‌ها از اين ميزان كمتر است، زمان تعويض آن‌ها فرا رسيده است. اما اگر خودرو شما داراي چرخ‌هاي معمولي است و امكان ديدن سيستم ترمز از داخل آن وجود ندارد، شما بايد چرخ را از محل خود خارج كنيد و همانند حالت قبل، ضخامت لنت‌ها را مورد بررسي قرار دهيد. مورد ديگري كه در اين ميان مي‌توان مورد بررسي قرار داد، خود ديسك است. ديسك بايد از همواري نسبي برخوردار باشد. اگر با بررسي آن متوجه ناهمواري‌هاي شديدي شديد، بهتر است نسبت به تعويض آن نيز اقدام كنيد.

سيستم ترمز ديسكي

۲. صداي غير عادي

صداي جيغ مانندي كه شايد همه ما تجربه شنيدن آن را داشته باشيم، يكي ديگر از نشانه‌هايي است كه سرويس سيستم ترمز را به ما يادآوري مي‌كند. در واقع اين صدا نشانگر آن است كه لنت‌ها بايد تعويض شوند. لنت‌هاي ترمز به قطعه‌اي مجهز مي‌شوند كه نشانگر سايش نام دارد و زماني كه عمر لنت به پايان مي‌رسد صدايي جيغ مانند با فركانش بالا را هنگام ترمزگيري ايجاد مي‌كند.

همچنين ممكن است علاوه بر صداي جيغ مانند مورد بحث، صداهاي گوش خراش‌تري نيز شنيده شود. اين بدان معنا خواهد بود كه شما لنت را به طور كامل مصرف كرده‌ايد و زماني كه اقدام به ترمزگيري مي‌كنيد قسمت فلزي كاليپر روي ديسك ساييده مي‌شود. نتنها در اين شرايط سيستم ترمز از كاركرد قابل قبولي برخوردار نيست بلكه امكان آسيب رسيدن به ديسك نيز وجود دارد. با اين اتفاق، يك تعويض لنت ساده و نه چندان گران به سرويس‌هاي پر هزينه‌تري چون تراشكاري ديسك و يا حتي تعويض پردردسر آن خواهد انجاميد.

سيستم ترمز ديسكي

۳. انحراف از مسير

آيا تا به حال احساس كرده‌ايد كه خودرو از دستورات شما پيروي نمي‌كند يا در زمان رانندگي يا ترمزگيري به طرفين منحرف مي‌شود؟

اگر چنين باشد، احتمالا سيستم ترمز دچار مشكل شده است. دليل آن نيز مي‌تواند گير كردن يكي از كاليپرها باشد چراكه در اين صورت اصطكاك موجود در يكي از چرخ‌ها باعث انحراف خودرو مي‌شود. خودرو به طرفي منحرف خواهد شد كه كاليپر آن سمت گير كرده باشد.

دو وضعيت مرتبط ديگر با سيستم ترمز كه طي آن‌ها نيز امكان انحراف خودرو وجود دارد، تا شدن شلنگ‌هاي ارتباطي است كه باعث حركت نامتوازن كاليپرها در زمان ترمزگيري خواهند شد و ديگري نابرابري در لنت‌ها است كه منجر به وارد شدن فشار نامتوازن به چرخ‌ها خواهد شد.

انحراف خودرو در حالت كلي هميشه نشانگر مشكلي مرتبط با سيستم ترمز نيست. دليل اين امر مي تواند فشار باد نامناسب لاستيك‌ها يا ساييدگي آن‌ها و عدم تنظيم صحيح يا وجود مشكل در تعليق و جلوبندي خودرو باشد. به همين دليل اگر خودرو شما منحرف مي‌شود بايد زير نظر يك متخصص تمام اين موارد مورد بررسي قرار گيرند.

۴. لرزش

اگر تا به حال مجبور به توقف ناگهاني با خودروهايي كه مجهز به سيستم ترمز ABS هستند، شده باشد، مطمئنا با لرزش‌هاي سريع پدال ترمز كه ناشي از درگيري و رها سازي سريع ديسك توسط سيستم است، آشنايي داريد. هرچند اگر در شراط عادي پدال ترمز شروع به لرزش كند، سيستم ترمز داراي مشكل خواهد بود.

در حالت كلي لرزش پدال ترمز نشانگر ديسكي است كه در اصطلاح تاب دارد. سطح ناهموار اين ديسك‌ها در تماس با لنت‌ها اين لرزش را ايجاد مي‌كند و بازخورد آن در پدال ترمز زير پاي شما حس خواهد شد. تاب برداشتن ديسك‌ها معمولا تنها زماني رخ مي‌دهد كه تحت فشار بالا در مدت زمان طولاني قرار گيرند. گرماي حاصل از اصطكاك در شرايط ترمزگيري‌هاي ممتدد هنگام راندن خودرو در سرازيري‌هاي تند يا توقف‌هاي مكرر هنگامي كه در ترافيك سنگين قرار گرفته‌ايد، مي‌تواند باعث تغيير شكل دادن فلز ديسك سيستم ترمز شوند.

اگر اخيرا فشار بيش از حد به ترمز‌هاي خود وارد نكرده‌ايد اما لرزش را در پدال ترمز احساس مي كنيد، امكان آن وجود دارد كه چرخ‌هاي شما از جاي خود منحرف شده باشند. به هر حال بهترين كار ممكن مراجعه به تعميرگاه به منظور عيب‌يابي است.

سيستم ترمز ديسكي

۵. ناپايداري در پدال ترمز

علاوه بر لرزش، پدال‌هاي ترمز مي‌توانند نشانه‌هاي ديگري را از عدم عملكرد صحيح سيستم ترمز، در اختيار  رانندگان قرار دهند.

يك پدال ترمز غير حساس، پدالي كه حتي با فشردن آن تا انتها جايي كه به كف خودرو مي‌چسبد باز هم سيستم ترمز آن‌چنان كه بايد درگير نمي‌شود، نشانگر لنت‌هاي ساييده شده يا مشكلي در سيستم هيدروليك مانند وجود هوا در خطوط ارتباطي و نشتي روغن ترمز است. به منظور بررسي نشتي روغن ترمز، تكه‌اي سفيد يا روشن از مقوا را در طول زماني كه خودرو متوقف است زير آن قرار دهيد. سپس تكه مقوا را مورد بررسي قرار دهيد. روغن ترمز غالبا شفاف است و درجه غلظت آن چيزي در حدود روغن‌هاي آشپزي است.

در نقطه مقابل يك پدال ترمز غير حساس، پدالي است كه با كوچكترين فشار، ترمزها را درگير مي كند. اين امر مي‌تواند نشانگر ديسكي ساييده شده و ناهموار يا روغن ترمز كثيف و داراي رطوبت باشد. تعويض روغن ترمز كه نسبتا كم هزينه است مي‌تواند راه‌حلي براي اين مشكل باشد.

همچنين اگر براي توقف خودرو نياز به اعمال نيروي بسيار زياد بر روي پدال داريد، احتمالا يكي از خطوط سيستم ترمز گرفتگي دارد يا در سيستم خلاء مشكلي ايجاد شده است. در هردو حالت پدال ترمز به شدت سفت و سخت به نظر مي‌رسد و سريعا بايد نسبت به برطرف كردن آن‌ها اقدام نمود.

سيستم ترمز ديسكيWhen on a sunny day in a Bzragrah while Glass & zwnj; car down & zwnj; and you can enjoy listening to your favorite music & zwnj; go, drive & zwnj; K


منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ترمز، سيستم، خودرو، ديسك، پدال،
موضوع:
[ ۱۶ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۱۲:۳۳:۲۲ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]

وقتي كسي مي‌گويد دانش «قدرت» به همراه مي‌آورد، معمولا منظورش «پول» است. حتي دانشمند و مخترع بزرگ، گاليلئو گاليله هم اين را مي‌دانست.

در سال ۱۶۰۹ ميلادي گاليله بزرگان ونيز را با نشان دادن تلسكوپش حيرت‌زده كرد. او به آنها اجازه داد از تلسكوپ براي ديدن كشتي‌ها در دريا استفاده كنند، آن هم تقريبا ۲ ساعت پيش از آنكه صاحبان خود كشتي‌ها آنها را در ورودي اسكله ببينند. ونيزي‌ها بسيار تحت تاثير قرار گرفتند (حقوق گاليله را به دو برابر افزايش دادند و كرسي مادام العمر در دانشگاه پادوا به او اختصاص يافت)، زيرا آنها بلادرنگ مزاياي مالي و نظامي دستگاه رويايي او را درك كردند.

چند صد سال گذشته است و ما در شرف يك دگرگوني به همان بزرگي در زمينه گردآوري، تحليل و ثروت‌آفريني از اطلاعات قرار داريم. و حتي اگر توجه كافي داشته باشيم، شايد بتوانيم سياره زمين را هم نجات دهيم. هر چه باشد، همه مثل ايلان ماسك آماده پشت كردن به زمين نيستند.

ما واقعا چهره زمين را نمي‌بينيم

تصوير ماهواره اي

عكس‌هاي روزانه از سطح زمين مي‌توانند ما را به سرعت از آتش‌سوزي‌ها و ديگر فجايع طبيعي مطلع كنند. مثل اين عكس از يك آتش سوزي در كاليفرنياي شمالي  (ماهواره ناسا، ۲۰۰۷)

فقط در پنج سال اخير، تعداد ماهواره‌ها در مدار زمين ۴۰ درصد افزايش يافته، و اين كلوخ‌هاي فلزي دارند با سرعتي اعجاب‌انگيز از زمين عكس مي‌گيرند. اين انفجار تصويري فقط براي عمليات جاسوسي نيست؛ بلكه انقلابي است كه مي‌رود تا نحوه واكنش ما به بلاياي طبيعي و اداره امور زمين -از كشورداري تا كشاورزي و استخراج معادن- را هم عميقا تغيير دهد. همچنين بازار سهام را سر و ته خواهد كرد زيرا تمام دنياي پيرامون ما را تبديل به داده‌هايي قابل استفاده خواهد كرد، و نيز به ما تعداد دقيق تانكرهاي ذخيره نفت در بنادر و روي آب‌هاي آزاد، تعداد دقيقا ماشين‌ها در پاركينگ‌هاي عمومي مراكز خريد، و...را خواهد گفت.

كافي است چنين اطلاعاتي را به دست آوريد و بعد -مثل رفقاي ونيزي گاليله- سرمايه‌گذاري‌هاي بسيار سودمند و موفقي انجام دهيد.

به همين خاطر است كه ده‌ها شركت براي قرار گرفتن در مدار زمين با هم مسابقه مي‌دهند. بلك‌اسكاي گلوبال از سياتل برنامه ارسال ۶ فضاپيما را دارد. تِرا بِلا از زيرشاخه‌هاي گوگل، ۲ ماهواره در مدار دارد و وعده پوشش ويديويي را داده كه با آن "مي‌توانيد اشيايي به اندازه يك خودرو را ببينيد،" و در سوي ديگر اسپاير صاحب ۱۷ ماهواره راديويي در مدار است و برنامه دارد كه كشتي‌ها را در تمام اقيانوس‌هاي دنيا زير نظر بگيرد.

عكس ماهواره اي آتش سوزي كاليفرنيا

عكس‌هاي روزانه از سطح زمين مي‌توانند ما را به سرعت از آتش‌سوزي‌ها و ديگر فجايع طبيعي مطلع كنند. مثل اين عكس از يك آتش سوزي در كاليفرنياي شمالي  (ماهواره ناسا، ۲۰۰۷).

اينها و چند شركت‌ نوظهور ديگر در تعقيب غول‌هايي مثل ديجيتال‌گلوب و ايرباس هستند كه ماهواره‌هاي چند ميليون دلاري‌شان هر روز كيلومترها بالاتر، از فراز سر ما عبور مي‌كنند. اما هيچ كدام از اين شركت‌ها به سرعت و كثرت پلَنِت (Planet) نتوانسته‌اند ماهواره به مدار بفرستند. اين  استارت‌آپ در يك انبار قديمي در منطقه ميشِنِ سان‌فرانسيسكو اداره مي‌شود كه پر از مبل‌فروشي‌هاي جذاب و رستوران‌ها و كافي‌شاپ‌هاي پر زرق و برق است. پلَنِت هم اكنون ۶۲ ماهواره در مدار دارد كه بزرگترين مجموعه خصوصي در دنيا است، و تا پايان سال ۲۰۱۶ آنها را به ۱۰۰ ماهواره افزايش خواهد داد؛ كافي براي اينكه بتواند هر روز تصاويري با كيفيت متوسط از چهارگوشه زمين بگيرد. اين بهمنِ تصاوير ماهواره‌اي يك پايگاه‌داده‌ي -بي‌سابقه در تاريخ- از كل سطح زمين و تغييرات آن خواهد ساخت؛ مخزني با ارزش و به روز كه مي‌تواند به آتش‌سوزي جنگل‌ها و حتي شعله جنگ‌ها پايان دهد.

تلفن هوشمند، هديه‌اي آسماني

ماهواره مجهز به تلفن هوشمند

هيچ بخشي از فرآيند ارسال يك ماهواره به مدار آسان يا ارزان نيست، اما چه مي‌شود اگر بتوانيد يك آيفون را در مدار قرار دهيد؟ در ۲۰۱۰، دو مهندس ناسا در مركز تحقيقاتي اِيمز، به نام ويل مارشال و كريس بوشيُوزن، همين كار را كردند. آنها پي بردند كه قدرت تلفن‌هاي هوشمند بسيار بيشتر از هر چيزي است كه در مدار زمين مي‌چرخد و اين تكنولوژي اشتراكات زيادي با پيچ و مهره‌ي اكثر ماهواره‌ها دارد. مارشال مي‌گويد، "ما براي كارمان بايد پردازشگر، باتري، جي‌پي‌اس، و يك فرستنده داشته باشيم. تلفن هوشمند همه اينها را دارد، فقط صفحه خورشيدي و باتري براي تامين انرژي و يك سيستم براي هدايت در فضا را كم دارد."

اين دو مهندس كنجكاو به «بيابانِ صخره سياه» در نوادا رفتند و چند تلفن‌هوشمند را به راكت‌هاي آماتوري بستند تا بفهمند كه آيا اين دستگاه‌ها تحمل نيروي گرانش و لرزش‌هاي حين پرتاب را دارند يا نه. اين آزمايش تجربي با تاييد ناسا انجام نشد -مارشال مي‌گويد، "ما واقعا به هيچ‌كس نگفتيم كه مشغول چه كاري هستيم"- اما موفقيت‌آميز بود. تلفن‌ها از پس تحمل نيروي گرانش و خلاء بر آمدند، بنابراين دو مهندس داستان ما ناسا را متقاعد كردند كه يك آزمايش بزرگتر ترتيب دهد. اواخر ۲۰۱۳، آژانس فضايي امريكا رسما آنها را مسئول ماموريتي براي ارسال سه تلفن گوگل نكسوس ۱ كرد. تلفن‌ها بعد از ارسال با يك راكت به ايستگاه فضايي بين‌المللي، از آنجا در مدار رها شدند. آن تلفن‌ها در مدار زمين چرخيدند و عكس‌ها را به زمين فرستادند تا توسط اپراتورهاي آماتور راديويي دريافت شوند. هزينه نهايي اين آزمايش فقط ۳۵۰۰ دلار بود.

سه فضاپيماي مينياتوري آن ماموريت -به نام‌هاي الكساندر، گراهام، و بل- عكس‌هايي با كيفيت پايين، و تقريبا غيرقابل استفاده گرفتند. اما مارشال و بوشيوزن، كه حالا با مهندس ديگري به نام رابي شينگلر همكارند، فرصتي بزرگ ديدند: آنها تصميم گرفتند يك شركت فضايي (پلَنِت) تاسيس كنند كه مثل يك شركت تكنولوژي كار كند، يعني مدام سخت‌افزارهاي خود را به روز كند، مثل كاري كه اپل با آيفون مي‌كند. به جاي برنامه‌ريزي بسيار بلندمدت مثل ناسا، پلَنِت روند ساخت و ارسال ماهواره‌هاي خود را ارزان و سريع طراحي كرد-و بروزرساني‌هاي مداومي را ترتيب داد.

مارشال از شركت پلنت

آقاي مارشال، مديرعامل و يكي از موسسان پلَنِت، نمونه‌اي از ماهواره‌هاي شركت را در مقر سان فرانسيسكو نشان مي‌دهد.

اما با وجود تمام اين بروزرساني‌ها، باز هم تصاوير ماهواره‌هاي پلَنِت بهترين كيفيت را نخواهد داشت. ساختمان‌ها را نشان مي‌دهند، اما جزئياتي مثل خودورها را به سختي مي‌توان تشخيص داد. براي نمونه، تصاوير باكيفيت نقشه گوگل، خيلي واضح‌تر هستند اما براي چنان تفكيك‌پذيري بالايي بايد از ماهواره‌هاي بزرگتر استفاده كرد كه برخي اندازه‌اي به بزرگي يك اتاق خواب دارند با لنز‌هايي كه نيازمند هدفگيري دقيق براي شفافيت بالا هستند و از اين رو در طول روز فقط مي‌توانند بخشي كوچك از سطح سياره ما را تصويربرداري كنند.

شركت پلَنِت به دنبال رقابت با اين ماهواره‌هاي رده‌بالا نيست، بلكه كميت را معيار قرار داده و مي‌خواهد فقط يك تلسكوپ ۹۱ سانتي‌متري، چند موتور الكتريكي، و صفحات خورشيدي را به قطعات تلفن‌هوشمند بچسباند و راهي مدار كند. ماهواره‌هاي پلَنِت ارزانند و آنقدر كوچك كه تعداد زيادي از آنها در گوشه‌اي از كلاهك يك موشك جا مي‌شود، و اين امكان همسفر شدن با محموله‌هاي بزرگتر و كم كردن بيشتر و بيشتر هزينه‌ها را مي‌دهد. عكس‌هايي كه آنها مي‌گيرند آبرومند است و هر ماهواره آنقدر ارزان كه شركت مي‌تواند تعداد زيادي از آنها را در آسمان كنار هم به خط كند، درست مثل دانه‌هاي مرواريد در يك گردنبند، از قطب شمال تا قطب جنوب؛ و به اين شيوه يك پايگاه‌داده‌ي بي‌نهايت غني ايجاد كند كه تغييرات تدريجي زمين را آشكار مي‌كند.

البته، آن ميليون‌ها عكس فقط مي‌توانند در حد يك كنجكاوي باشند مگر اينكه پلَنِت راهي بيابد تا آنها را به داده‌هاي مفيد تبديل كند. تا كمي قبل از اين، تشخيص تصاوير توسط كامپيوترها -كاري به سادگي شناسايي يك زن يا مرد يا حيوان يا شي در بين ۱۰ عكس متفاوت-  نيازمند نوشتن الگوريتم‌هاي پيچيده به دست اعضاي گروم علوم كامپيوتري يك دانشگاه بزرگ و ساختن ابركامپيوترها بود، و حتي نتايج چنين تلاشي هم خيلي در هم و بر هم بود.

پلَنِت خوش بخت بود كه در زمان درست به ميدان آمد تا نيروي يكي از داغ‌ترين مباحث علوم كامپيوتر را رام كند؛ يادگيري ماشيني. دانشمندان در سال‌هاي اخير به پيشرفت‌هاي بزرگي در كار با كامپيوترهاي مشابه مغز انسان دست يافته‌اند. با ريختن حجم عظيمي از داده در حلقوم اين غول‌هاي پردازشي، آنها خود «مي‌آموزند» كه چطور بدون كمك انسان مشكلات‌شان را حل كنند. در سال ۲۰۱۲، گوگل يك شبكه عصبي را به پايگاه‌داده‌اي بزرگ از ويديوهاي يوتيوب متصل كرد و آن كامپيوتر در نهايت توانست گربه‌ها را بشناسد.

از آن زمان، مي‌توان رد پاي يادگيري ماشيني را در بسياري سرويس‌هاي آنلاين ديد- براي مثال فيسبوك از آن در شناسايي دوستان در عكس‌هاي شما استفاده مي‌كند و گوگل آنقدر پيشرفت كرده كه هوش‌هاي مصنوعي‌اش براي يكديگر پيام‌هاي رمزي ارسال مي‌كنند. كامپيوترها هميشه در رياضيات از انسان‌ها بهتر بوده‌اند و حالا در درك تصاوير هم بهتر شده‌اند كه معنايش اين است: شما مي‌توانيد روي شانه كامپيوترتان بزنيد و بگوييد "هِي، برو از آرشيو عكس‌هاي پلَنِت برايم زمين‌هاي فوتبال را پيدا كن" و كامپيوتر نجيبتان مي‌رود و تمام زمين فوتبال‌هاي روي كره زمين را مي‌شمارد و جلوي چشم‌تان رديف مي‌كند. همين كار را با فرودگاه‌هاي اروپا، كارخانه‌هاي شيميايي افريقا، و...مي‌توان كرد. طبق گفته‌هاي يك تحليلگر، پلَنِت مي‌تواند هر روز درخت‌هاي روي كره زمين را سرشماري كند!

البته، از سرشماري درخت‌ها پول زيادي در نمي‌آيد -اما مي‌شود با شمردن بشكه‌هاي نفت يك شبه پولدار شد. دولت‌ها و تاجران سالانه ميلياردها دلار خرج مي‌كنند تا از وضعيت صنعت نفت سر در بياورند، اين بازار چنان وحشي است كه كارشناسان حتي آن را خراب شده يا حتي دستكاري شده خوانده‌اند. اما ماهواره‌ها راه‌حلي براي اين مسئله ارائه مي‌كنند، زيرا بيشتر حجم نفت در تانكرهاي بزرگ ذخيره مي‌شود و براي جلوگيري از ايجاد گازهاي انفجاري در اين تانكرهاي بزرگ، درپوش‌هايي روي نفت قرار مي‌دهند كه با پر و خالي شدن مخازن با سطح نفت بالا و پايين مي‌روند.

قرار دادن دوربين‌ها در بالاي اين مخازن، و سپس درست كردن يك ويديوي تايم-لپس مي‌تواند سايه حِلالي شكلي را كه با خالي شدن آن ايجاد مي‌شود ثبت كند. سپس يك نخبه رياضي (يا يك كامپيوتر) سپس مي‌تواند با داشتن مولفه‌هايي مثل ساعت روز، قطر و ارتفاع مخزن و اندازه سايه، موجودي مخزن در ساعات مختلف روز را محاسبه كند. اين ترفند هوشمندانه‌اي است كه خيلي‌ها -با استفاده از هلي‌كوپتر و دوربين- سعي كرده‌اند آن را براي بورس‌بازي در بازار نفت استفاده كنند.

با عكس‌هاي ماهواره‌اي پلَنِت و يادگيري ماشيني، هر كسي مي‌تواند مقدار ذخيره نفت را در دنيا محاسبه كند (و ميليون‌ها دلار سرمايه‌گذاري كند). مي‌توان كار مشابهي را با تعداد كانتينرهاي كالا در بنادر انجام داد يا با كاميون‌هايي كه در كارخانه‌هاي كشور چين بارگيري مي‌كنند-داده‌هاي اينچنيني پيش‌بيني جهت بازارهاي كليدي را ميسر مي‌كنند.

ماهواره شركت پلنت

نمونه‌اي از ماهواره شركت پلَنِت: در ماه مي ۲۰۱۶، ايستگاه فضايي بين‌المللي چندين ماهواره طراحي شده توسط پلَنِت را در مدار قرار دارد، اين شركت برنامه دارد تا پايان سال ۲۰۱۶ صد ماهواره در مدار داشته باشد.

شايد براي ديگران نه ولي براي اوربيتال اينسايت اين يك مدل كسب‌وكار است. شركتي كه در خياباني آرام در پالو آلتوي كاليفرنيا قرار دارد، چنين خياباني در بيشتر شهرهاي امريكا ميزبان ماليات‌چي‌ها است اما در اينجا خانه يك استارت‌آپ فضايي شده كه در پي تغيير دنيا است.

در داخل يك ساختمان دو طبقه معمولي، جيمز كرافورد، موسس اوربيتال اينسايت -كه در حوزه هوش مصنوعي بوده و در پروژه گوگل بوكز، به ديجيتال كردن صفحات تمام كتاب‌هاي دنيا كمك كرده- دو نمودار را نشان مي‌دهد. يك نمودار نمايانگر تعداد خودروهاي پارك شده در تمام پاركينگ‌هاي يكي از لباس‌فروشي‌هاي مطرح امريكايي (كه ترجيح مي‌دهد اسمي از آن برده نشود) است و ديگري درآمد آن شركت در ۵ سال گذشته را نشان مي‌دهد. اوج و فرودهاي هر دو نمودار يكسان و همزمان هستند. در جديدترين فصل مالي -كه شركت گزارش عملكرد ۳ ماهه خود را ارائه مي‌كنند- انباشتگي خودروهاي پارك شده خيلي زياد است. كرافورد مي‌گويد، "به نظر ما قيمت سهام ]اين شركت لباس[ صعودي بايد باشد، در حالي كه بازار سهام براي آن پيش‌بيني نزولي كرده است."

تقريبا مي‌شود سيگنال "بخر! بخر!" يك بورس‌باز را از حرف او شنيد.

تراكتورهاي فضايي

تراكتور ماهواره اي

امروزه بيشتر مشتريان اوربيتال اينسايت از حوزه بازارهاي مالي مي‌آيند، اما انقلاب تصويربرداري مي‌تواند تاثيري حتي بزرگتر بر كشاورزي، و شايد براي‌تان عجيب باشد، بر تحقق آرزوي صلح در جهان بگذارد.

وزارت كشاورزي ايالات متحده بودجه سالانه‌اي در حدود ۱۸۰ ميليون دلار براي تحليل داده‌هاي مربوط به تامين مواد غذايي دارد، و همچنين يك تاريخچه آماري نسبتا خوب بدون استفاده از ماهواره‌ها: به طوري كه پيش‌بيني‌هايش درباره حجم توليد معمولا خطاي آماري در محدوده ۴ درصد دارند. اما دكارت كه يك شركت تحليل تصاوير ماهواره‌اي است، باور دارد كه ابزار جديدش كارايي بهتري خواهد داشت. شايد از دوره دبيرستان به خاطر داشته باشيد، بيشتر گياهان كلوروفيلي كل طيف نور غير از رنگ سبز را جذب مي‌كنند و از اين رو خودشان سبز هستند.

كلوروفيل همچنين طيف نزديك به فروسرخ (طول موج بين ۶۵۰ تا ۱۳۵۰ نانومتر كه نور بيشترين عمق نفوذ در بافت‌ها را دارد) را نيز منعكس مي‌كند، كه خارج از محدوده بينايي انسان است اما با نگاه كردن به طيف فروسرخ در يك عكس، مي‌توان تصوير خوبي از تراكم كلوروفيل پيدا كرد -تراكم زياد نشانه‌اي از سلامت يك گياه است. شركت دكارت مي‌تواند با عكس‌برداري ماهواره‌اي از تراكم كلوروفيل، حجم خروجي زمين‌هاي كشاورزي را پيش‌بيني كند. به گفته مديرعاملش مارك جانسون، الگوريتم دكارت براي پيش‌بيني خروجي ذرت، در ۱۰ سال گذشته با خطايي در حد ۲.۵ درصد كار كرده است.

عكس شبانه از پاريس

۸ آوريل ۲۰۱۵، حدود نيمه شب به وقت محلي، فضانوردان ساكن ايستگاه فضايي بين‌المللي اين عكس را از پاريس -معروف به "شهر چراغ‌ها"- گرفتند. الگوي چراغ‌هاي خياباني در شب غالب است و نمايي كاملا متفاوت با نماي شهر در روز دارد.

اين طور استفاده‌ها شايد شما را به ياد صفحات روزنامه‌هاي اقتصادي بيندازند، اما در عمل پيش‌بيني‌هاي ضعيف يا غلط از ميزان توليدات كشاورزي مي‌تواند به درگيري‌هاي مسلحانه هم بينجامد. براي مثال، قيمت گندم درست قبل از وقايع انقلابي معروف به بهار عربي دچار افزايش شديد شد، و در تاريخ آمده كه يكي از دلايل وقوع انقلاب فرانسه وقوع يك خشكسالي بوده است. جانسون مي‌گويد، "اگر به پيدايش بوكو حرام و حتي داعش نگاه كنيد، قبل از هر دو قحطي يا كمبود غذا وجود داشته است."

دكارت برنامه دارد كه پيش‌بيني‌هاي خود را از ذرت به ديگر محصولات كشاورزي و از ايالات متحده به ديگر كشورها گسترش دهد تا پيش‌بيني‌هايش جنبه بين‌المللي پيدا كنند. اما براي انجام اين كار نيازمند عكس‌هايي با كيفيت بسيار بيشتر نسبت به عكس‌هاي امروزي است. به گفته جانسون، "تشخيص دقيق فعاليت‌هاي جاري در يك مزرعه و تمايز دادن ميان انواع محصولات زيركشت، با كيفيت پايين ممكن نيست." و به همين دليل است كه دكارت شروع به استفاده از عكس‌هاي شركت پلَنِت كرده است.

برخي ديگر از شركت‌ها نيز دارند از ماهواره‌ها براي حداكثر كردن خروجي مزرعه‌هاي شخصي استفاده مي‌كنند. تركيب خاك در بخش‌هاي مختلف يك زمين زراعي بزرگ لزوما يكسان نيست و از اين رو سال‌ها كه مزرعه‌داران تلاش مي‌كنند با استفاده از مقادير و تركيبات متفاوت كود در بخش‌هاي مختلف زمين‌هاي خود، به كشاورزي بهينه و پربازده بپردازند. تا امروز براي اين منظور آنها بايد زمين‌ها را به بخش‌هاي بزرگ تقسيم و خاك هر بخش را آزمايش مي‌كردند. اما با از راه رسيدن تصاوير ماهواره‌اي، بخش بزرگي از اين فرآيند را مي‌توان خودكار انجام داد. يك شركت كانادايي به نام فارمرز اِج قادر به گرفتن تصاوير ماهواره‌اي، پردازش آن با يك الگوريتم و سپس تشخيص تركيبات خاك در هر قسمت از مزرعه است. اين شركت سيگنال‌ها را مستقيما به تراكتورها مخابره مي‌كند و آنها خودكار ميزان و تركيب مناسب كود براي هر منطقه را انتخاب مي‌كنند. اين فرآيند نه فقط براي مزرعه‌داران صرفه‌جويي مالي به ارمغان مي‌آورد بلكه استفاده از كود را نيز محدود مي‌كند، در نتيجه نشت نيترات به آب رودخانه‌ها را هم كاهش مي‌دهد.

كيوب ست ها

پرواز آزاد كيوب‌سَت‌ها بعد از ترك ماهواره انتقالي نانورَكز در ايستگاه فضايي بين‌المللي در ۱۷ مِي ۲۰۱۶. كيوب‌ست ابزاري جديد و ارزان براي ماموريت‌هاي علمي كوچك در فضا است.

كاستن از آلودگي محيطي فقط يكي از مزاياي استفاده از ماهواره‌ها است. جانسون مي‌گويد، "ما بالاخره تكنولوژي لازم براي شناخت سياره‌مان و درك آن به عنوان يك ارگانيسم زنده را داريم." او ماموريت دكارت را  چنين تعريف مي‌كند، "تحليل بي‌درنگ دنيا، طوري كه منابع اكتشافي، محصولات كشاورزي، و استخراج‌ها از زمين را شناسايي كنيم، و ببينيم كه انسان چطور از آنها استفاده مي‌كند."

اعدام با ضدهوايي

در طول تاريخ، اكثر انسان‌ها هرگز تصويري كامل از چهره زمين نديده‌اند. در دهه ۱۹۶۰ ميلادي، در حالي كه مسابقه فضايي بالا مي‌گرفت، پرتره كره زمين تبديل به چيزي شبيه جام مقدس شد. گروه حواريون كِن كيسي (نويسنده امريكايي) كه خود را مِري پرنكسترز مي‌ناميدند، و موسس كاتالوگ كل زمين، استيوارت برند، لابي با ناسا براي انتشار عكسي از سياره زمين را در ۱۹۶۶ ميلادي شروع كردند. در ۷ دسامبر ۱۹۷۲ كه سرنشينان آپولو ۱۷ با عكس گوي آبي به زمين برگشتند، برند آن را روي جلد مجله‌اش زد و انتظار داشت كه جامعه بشري شكوفا شود. چنين نيز شد، البته به شكلي، تماشاي خودمان كه در پهنه سياه فضا معلق بوديم، حالتي غيرقابل وصف در ما به وجود آورد. 

حالا داشتن عكسي زنده از زمين كه مدام تغيير مي‌كند و به روز است، مي‌تواند دوباره طرز فكر ما درباره زندگي روي اين سياره را عوض كند و نيز مي‌تواند كنش‌هاي رايج‌مان با طبيعت، و واكنش‌هاي اجباري به بلاياي طبيعي را هم تغيير دهد.

در ۱۴ آوريل ۲۰۱۶، درست چند هفته قبل از انتخابات رياست جمهوري پرو، تاثيرگذارترين روزنامه آن كشور دو عكس از ديجيتال گلوب را  روي صفحه اول خود گذاشت:

معدن كاوي در منطقه حفاظت شده پرو

عكس اول (چپ) مربوط به نوامبر ۲۰۱۵ بود، يك جنگل باراني را سبز و خرم نشان مي‌داد، فقط درياچه‌اي گل‌آلود در پوشش گياهي آن وقفه انداخته بود. عكس دوم (راست) در آوريل ۲۰۱۶ گرفته شده بود و همان منطقه را نشان مي‌داد اما جنگل تكه و پاره شده بود، و درياچه وسيع‌تر، و بدتر از همه، ساختمان‌هايي بودند كه مثل يك پيچك سرطاني در بافت طبيعي آنجا رخنه كرده بودند. در توضيحات مقاله آمده بود كه اين تاييدي است بر "قطع درختان جنگلي توسط جويندگان طلا در پارك حفاظت شده تامبوپاتا." اين عكس‌ها يك بحث ملي درباره معدن‌كاوي غيرقانوني در آن جنگل راه انداخت و بخشي بزرگ از رقابت انتخاباتي رياست جمهوري كشور را به خود اختصاص داد.

آن عكس‌ها توسط انجمن حفاظت از آمازون، كه افرادش در بخش‌هايي از آمازون كه در جوار رشته كوه‌هاي آند هستند و سريع‌تر از بقيه بخش‌ها در حال نابودي‌اند، يافته و منتشر شده بودند و البته يك تيم از تحليلگران ماهواره‌اي در واشينگتن دي.سي كمك‌شان مي‌كرد. مت فاينر، يك متخصص امر پژوهش كه به انجمن حفاظت از آمازون كمك مي‌كند، هشدارها را از برنامه خودكار تحليل جنگل‌ها در دانشگاه مريلند مي‌گيرد. كار اين برنامه تشخيص شواهد تخريب‌هاي جديد با استفاده از تصاوير ماهواره‌هاي لَندسَت ناسا است.

دو ماهواره لَندسَت هر ۱۶ روز تصاوير جديدي از كل سياره زمين را مي‌گيرند، البته با كيفيت پايين. فاينر مي‌گويد، "شما مي‌توانيد قطع درختان را تاييد يا انكار كنيد، اما تا جنگل‌ها را با چشم خودتان نبينيد، عمق وجودتان به غليان در نمي‌آيد." او وقتي هشداري را از لندست دريافت كند، مي‌تواند براي تهيه تصاوير بهتر و به روز‌تر به سراغ شركت پلَنِت برود كه ماهواره‌هايش تغييرات را تقريبا به طور زنده نمايش مي‌دهند، آن هم با كيفيتي كه در آن حتي مي‌شود تغيير در پيچ و خم رودخانه‌ها را ديد.  

عكس فضايي از تغيير انحناي رودخانه

قبلا ماه‌ها طول مي‌كشيد تا داستان تخريب يك بخش از طبيعت كشف شود و به اطلاع عمومي برسد؛ اما حالا فقط چند روز، و از اين رو فعالان حفظ طبيعت مي‌توانند سياست‌گذاران و راي‌دهندگان را به موقع متحد كنند تا جلوي تخريب گرفته شود.

ديگر شركت‌ها هم دارند از عكس‌هاي ماهواره‌اي براي حفاظت از مناطق تاريخي-فرهنگي استفاده مي‌كنند و واقعيت فجايع جنگي و نظام‌هاي ديكتاتوري بيان مي‌كنند. شركت آل‌سورس آنالايز كه در لانگ‌مونتِ كُلرادو مستقر است، به گفته مديرعاملش استيون وود از عكس‌هاي ماهواره‌اي براي تعريف داستان سفر به "مكان‌هايي كه بسيار سخت، بسيار خطرناك يا بسيار دورافتاده هستند" براي دولت‌ها، غيردولتي‌ها يا گروه‌هاي تجاري استفاده مي‌كند. 

عكس ماهواره اي از تخريب صومعه

براي مثال آل‌سورس از دوربين‌هاي ماهواره‌اي براي ثبت تخريب يك صومعه مسيحي توسط داعش در عراق (بالا) و ثبت استفاده از اسلحه ضدهوايي براي اعدام آدم‌ها در كره شمالي (پايين) استفاده كرد.

عس ماهواره از محوطه اعدام در كره شمالي

وقتي در سال ۲۰۱۱ يك سونامي ژاپن را به وضع بحراني فرو برد، تيم آل‌سورس تمام شب بيدار ماند تا تلاش‌هاي محلي براي جستجو-و-نجات را همراهي كند و سپس فروپاشي اتمي در يك نيروگاه عظيم را رصد كرد. وود مي‌گويد، "ما به صورت زنده تغييراتي در وضع نيروگاه فوكوشيما را دنبال مي‌كرديم، از جمله چند انفجار آنجا را. ما جزو معدود آدم‌هايي بوديم كه ماجرا را حين وقوع مي‌ديديم، آن دهكده‌ها، دهكده‌هاي ماهيگيري زيبا را درست بعد از به عقب نشستن موج سونامي ديديم...نابودي مطلق و مهيبي بود." 

مارشال از شركت پلَنِت، درباره تجربه‌اي در زلزله ۲۰۱۵ نپال مي‌گويد. او و همكارانش با مقايسه عكس‌هاي قبل و بعد از زلزله توانستند دهكده‌اي را كه زير گِل-بهمن از هستي محو شده بود، پيدا كنند. بدون تلاش آنها هيچ كس نمي‌فهميد كه بايد براي اهالي دهكده كمك فرستاد.

ماموريت‌هاي جستجو-و-كمك و واكنش سريع به حوادث طبيعي دو حوزه‌اي هستند كه پايگاه‌داده‌ي بصريِ هميشه به روز مي‌تواند جان‌هاي بسياري را نجات دهد، و شايد اكوسيستم كل سياره را.

اتاق‌هاي سياه و جان پراين

مدير شركت پلنت

الكس بيكر، نايب رييس بازاريابي محصول در شركت پلَنِت، در مقر آن واقع در سان فرانسيسكو توضيحاتي را ارائه مي‌كند.

در مقر شركت پلَنِت، به سادگي ممكن است سرتان به يكي از سيارك‌هايي كه در ارتفاع پايين آويزان شده‌اند بخورد. اصطلاحات كاري مثل فضا و پرتاب، در اين مكان استفاده زيادي دارند. كارمندان از اين حقيقت كه كارشان "در" خودِ فضا است حسابي استفاده مي‌كنند-خودشان را پلَنِتيرها (شخصيت‌هاي سريال كارتوني كاپيتان پلَنِت و پلَنِتيرها) مي‌نامند و جمعه‌ها را با پوشيدن لباس‌هاي فضايي جشن مي‌گيرند. (لباس‌هايي كه البته توليد شركت نيستند اما يكي از كارمندان مي‌گويد كه در Etsy مي‌شود مدل‌هاي مختلفي را خريد.) در نگاه اول، اينجا شبيه مقر يك شركت تكنولوژي است-پاركينگ بزرگ دوچرخه، كافه‌تريايي با ديوار آجري، يخچال‌هايي پر از آب نارگيل، يك سيستم صوتي خوب كه جان پراين پخش مي‌كند و...اداره پلَنِت هم مثل يك شركت تكنولوژي است. پلَنِت ۱۳ نسخه از ماهواره‌هايش را فقط در ۳ سال ساخته، استيو جابز هم اگر مي‌بود به اين سرعت رشك مي‌ورزيد.

اما نشانه‌هاي زيادي هست كه مي‌گويد پلَنِت فقط يك شركت ديگر با چند تردستي تكراري نيست. درست بعد از كافه‌تريا يك در هست كه به اتاقي تميز مي‌رسد، جايي كه مهندسان دارند قطعات الكترونيكي ظريفي را سر هم مي‌كنند كه در محصول اصلي كمپاني، يعني ماهواره‌هايش، قرار مي‌گيرند. با رفتن به سمت چپ، به يك اتاق سياه مي‌رسيد، كه در واقع "اتاق بدون پژواك" شركت براي مسدود كردن سيگنال‌هاي راديويي است تا مهندسان بتوانند فرستنده‌هاي ماهواره‌اي را بدون اختلال‌هاي بيروني تست كنند. در طبقه بالا يك رديف ميز قرار دارد و تخته‌سياه‌هايي كه محاسبات رياضي پيچيده‌اي رويشان نوشته شده است. يك ديوار بزرگ هم -مثل اتاق كنترل و مركز فرماندهي ماموريت‌هاي ناسا- با چندين تلويزيون پوشانده شده كه مسير حركت تك‌تك ماهواره‌هاي شركت در مدارهاي مخروطي را نشان مي‌دهند، ماهواره‌هايي كه بالاي سرمان دائما مشغول عكس‌برداري از زمين هستند. پلَنِتي‌ها آنقدر ماهواره به مدار فرستاده‌اند كه ديگر جشن پرتاب گرفتن برايشان معنا ندارد، گاهي در يك هفته تا ۸ ماهواره!

هر يك از ماهواره‌هاي پلَنِت يك اثر هنري پر از ظرافت است ولي اين دقت در ساخت به معناي دوام بيشتر نيست. همه ماهواره‌ها در حال سقوط دائمي هستند، و در هر چرخش به دور زمين كمي از سرعت و ارتفاعشان كاسته مي‌شود. ماهواره‌هاي بزرگتر و گران‌تر، با استفاده از پيشرانه‌هاي كوچك موقعيت خود را تصحيح مي‌كنند، اما شركت پلَنِت اجازه مي‌دهد كه ماهواره‌هايش سقوط كنند. بعد از تقريبا ۲ سال سفر در مدار زمين، آنها وارد اتمسفر مي‌شوند و همچون يك ستاره دنباله‌دار مي‌سوزند. پلَنِت تاكنون ۱۳۳ ماهواره در مدار قرار داده، و ۵۱ ماهواره از آنها هنوز در چرخه عمليات هستند. اين دو عدد را كه از هم كم كنيد، تعداد آتش‌بازي‌هاي پلَنِت در آسمان به دست مي‌آيد كه كم هم نبوده‌اند.

مسير عكس برداري ماهواره هاي پلنت

پلَنِت را بايد پيشروي واقعي اين صنعت جديد دانست، زيرا اكنون روزانه ۵۰ ميليون كيلومتر مربع را تصويربرداري مي‌كند؛ اين رقم تقريبا برابر با يك دهم كل سطح زمين و يك سوم كل خشكي‌هاي زمين است. نقشه تجاري پلَنِت اين است كه تصاويرش را رايگان در اختيار عموم مردم قرار دهد و البته براي مشترياني كه خواهان حجم بيشتر و داده‌هاي باكيفيت‌تر هستند، حساب‌هاي پولي ايجاد كند. با اين روش مي‌تواند به شعار خود نيز تحقق بخشد: «تصويربرداري روزانه از كل زمين، آشكارسازي و اقدام‌پذيري براي همه.» چنين سطحي از دسترسي به تصاوير ماهواره‌اي را امروزه فقط دولت‌ها و شركت‌هاي پولدار دارند. 

شمارش درخت‌ها يا حتي مخازن نفت كاري نيست كه به نظر جذاب برسد، و حتي شايد مهم هم نباشد مگر اينكه يك سرمايه‌گذار يا عاشق طبيعت باشيد. اما اين تكنولوژي مثل ماري خوش خط و خال در همه كوچه و پس‌كوچه‌هاي سياره ما سرك خواهد كشيد، و هر چيزي را كه بخواهيم نشان‌مان خواهد داد، و البته چيزهايي را كه حتي روح‌مان از وجودشان خبر ندارد! 

يكي از پلَنِتيرهاي پلَنِت در همان اتاقي كه پر از تلويزيون است عكسي از حلب سوريه را باز مي‌كند. مثل عكس‌هاي Google Earth پر از جزئيات نيست، اما مي‌شود فهميد كه در آن شهر چه جهنمي بر پا است-مي‌توان ساختن خاكريزها را به راحتي تشخيص داد. يك نفر توضيح مي‌دهد كه مردم حلب براي محافظت از خود و خانواده‌شان در برابر بمبگذارهاي انتحاريِ خودروسوار، از سر استيصال و ترس اين خاكريزها را مي‌سازند.

ديدن اين تصاوير بلافاصله حس ترس، وحشت و تقصير را در آدم بيدار مي‌كند. اين فقط يك گوشه از داستان تلاش‌هاي روزانه بشر در اين گستره وسيع خاكي است، گوشه‌اي كه معمولا پشت خميدگي زمين از نظرمان پنهان مي‌ماند، اما با ديدن تصاوير ماهواره‌اي براي يك دقيقه هم كه شده جنگ جاري در دوردست‌ها را نزديكتر به خود حس مي‌كنيم و لزوم توقف آن را بيشتر.


منبع
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: براي، زمين، پلَنِت، شركت، مدار،
موضوع:
[ ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۱۱:۰۱:۰۲ ] [ simurgh ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ][ ۱۹ ][ ۲۰ ][ ۲۱ ][ ۲۲ ][ ۲۳ ][ ۲۴ ][ ۲۵ ][ ۲۶ ][ ۲۷ ][ ۲۸ ][ ۲۹ ][ ۳۰ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 28059
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب